امور کنسولی

درخواست گذرنامه

 * با امکان گرفتن وقت قبلی:

*هموطنان گرامی می توانند بعد از دریافت کدرهگیری صدور گذرنامه  به نشانی اینترنتی : https://appointment.mfa.ir  مراجعه و نوبت دریافت کرده(درصورت درخواست همزمان گذرنامه و درج مهر خروج مشمولین فقط یک نوبت دریافت نمایید) و با همراه داشتن نوبت اخذ شده، در روزهای کاری(دوشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه)به غیر از روزهای تعطیل و چهارشنبه ها بین ساعت 9:00 الی 12:00 به سفارت مراجعه نمایید. با توجه به شمار زیاد مراجعان اولویت با کسانی است که وقت قبلی دریافت کرده اند.برای دریافت راهنمای سامانه نوبت دهی   اینجا را کلیک  کنید.(علیرغم شرایط پاندمی کوید 19 ،  ارائه خدمات کنسولی طبق روال معمول همچنان برقرار است) 

* هموطنان گرامی و متقاضیان محترم به منظور صرفه جویی در وقت شما،  لطفا  مطالب ذیل را به دقت مطالعه نمایید و در صورت هر گونه ابهام ،  سوالات و موارد مورد نظر را به  ایمیل  passport@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت پاسخ لازم ارائه گردد .(لطفا قسمت Spam ایمیل خود را نیز بررسی نمایید)

* در صورتی که در زمان ثبت نام در سامانه میخک و یا ثبت درخواست صدور گذرنامه در سامانه مذکور ، با مشکل مغایرت در مشخصات روبرو شدید، لطفا کپی اسکن شده صفحه اول شناسنامه، گذرنامه ایرانی (در صورت دارا بودن گذرنامه) و تصویر مدرک اقامتی هلند را به ایمیل passport@iranianembassy.nl ارسال تا بررسی لازم به عمل آمده و نتیجه آن به ایمیل شما ارسال شود.

* در حال حاضر پرداخت هزینه  های مربوطه فقط از طریق  (Tikkie (Mobiel bankieren   امکان پذیر است.

*  دریافت فایل  راهنمای سامانه  میخک در مورد درخواست صدور گذرنامه

- فرم های ضروری مرتبط با درخواست گذرنامه: 

* لطفا  حسب مورد ، فرم های ذیل را تکمیل نموده و در زمان مراجعه به بخش کنسولی تحویل نمایید. فرم های مربوطه در قسمت های مختلف توضیحات مربوط به صدور گذرنامه نیز موجود و قابل دسترس می باشد.

- فرم رضایت خروج همسر و فرزند

- فرم اظهار بقا به تابعیت

- فرم حمایت کنسولی(ویژه پناهندگان)

- فرم تغییر محل اقامت به هلند

-فرم شرح حال گذرنامه مفقوده

- فرم شرح حال گذرنامه مخدوشه

- اطلاعات اولیه و ضروری برای درخواست گذرنامه

- تمامی ایرانیان ساکن هلند می‌توانند با ارائه مدارک لازم، از سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه گذرنامه دریافت نمایند. درخواست گذرنامه تنها از طریق سامانه میخک امکان پذیر است. بنابراین اگر در این سامانه حساب کاربری ندارید، ضروری است ابتدا یک حساب کاربری با کد ملی خود ایجاد نموده و مطابق راهنمای سامانه درخواست خود را  ثبت و پیگیری نمایید.

- لطفا توجه نمایید که قبل از مراجعه حضوری ، نسبت به دریافت کد رهگیری درخواست صدور گذرنامه از سامانه میخک اقدام نمایید. بدون ثبت درخواست در سامانه امکان صدور گذرنامه وجود ندارد. لطفا با دقت و حوصله و بر اساس وضعیت خود مدارک لازم را تهیه و ارائه نمایید. تکمیل و بارگذاری صحیح مدارک درخواست در سامانه میخک موجب خواهد شد که درخواست شما سریعتر و زودتر انجام شود. در صورت وجود نقص در مدارک مسئولیت آن متوجه درخواست کننده خواهد بود.

برای افراد زیر 18 سال ولی قانونی (پدر، جد پدری و یا قیم) بایستی در سامانه میخک به نام خود ثبت نام کند و گزینه "در خواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب کرده و درخواست را تکمیل نماید.

* مدارک لازم برای درخواست گذرنامه:

الف- مدارک لازم برای افرادیکه گذرنامه ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار و یا تغییر کشور محل اقامت قصد تجدید و تعویض آن را دارند: 

کسانی که در حال حاضر گذرنامه ایرانی در اختیار دارند و به دلیل پایان اعتبار و یا تصمیم به تغییر کشور محل اقامت، قصد تجدید و تعویض آن را دارند بایستی ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل تکمیلنمایند. با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک ذیل در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایند.

-برای افراد زیر 18 سال، بایستی ولی قانونی (پدر، جد پدری و یا قیم) در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و پس از ورود به سامانه، وارد قسمت درخواست صدور گذرنامه شود و سپس " درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید. ضروری است قبل از ثبت درخواست از مدارک زیر، اسکن خوانا و رنگی با حجم فایل حد اکثر 200 کیلوبایت تهیه و آماده نمایید. پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

1- اصل گذرنامه ایرانی

2- اصل شناسنامه عکسدار: در صورتی که متقاضی بالای 15 سال سن دارد و شناسنامه فاقد عکس است، باید همزمان درخواست تعویض شناسنامه کند.

توجه: بدون اصل شناسنامه، امکان درخواست گذرنامه نمی‌باشد! افرادی که اصل شناسنامه خود را همراه ندارند، می‌بایست پیش از درخواست گذرنامه، با بستگان خود در ایران تماس حاصل نمایند تا آنها شناسنامه را به وزارت امور خارجه، اداره گذرنامه و روادید، ساختمان شماره ۳، طبقه ۲ (یا نزدیک‌ترین نمایندگی وزارت امور خارجه در شهرستان  محل زندگی) برده و در آنجا اصل مدارک رویت و تصویر آن به سفارت ارسال خواهد شد . در زمان مراجعه به سفارت  شماره و تاریخ نامه ارسالی را ( سه روز کاری از زمان ارسال آن گذشته باشد) همراه داشته باشید.

3- اصل  و در صورت عدم دسترسی به آن کپی کارت ملی (در صورت دارا بودن کارت ملی ، در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست

توجه : در حال حاضر درخواست کارت ملی فقط در ایران امکان پذیر است.

4- اصل مدرک اقامتی هلند (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

5- یک قطعه عکس رنگی جدید (دارای تاریخ) 3*4 یا پاسپورت سایز از روبرو با زمینه سفید بدون کلاه، عینک، لبخند و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

6- اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. قسمت اجازه خروج ویژه مشمولین غایب را ببنید.

  در صورتی که مشمول و دارای معافیت تحصیلی هستید تصویر معافیت را بارگذاری نمایید و قسمت اجازه خروج دانشجویی را ببینید.

7- تکمیل فرم اجازه شوهر  برای بانوان متاهل - ولی (پدر، جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال

 -بانوانی که از تسهیلات دانشجویی استفاده می‌نمایند لازم است به قسمت خروج دانشجویی مراجعه و مندرجات مربوطه را به دقت مطالعه نمایند.

 - بانوانی ایرانی دارای همسر ایرانی که محل اقامت شوهرشان در گذرنامه ایرانی، هلند درج شده است نیازی به تکمیل این فرم ندارند و بجای این فرم می‌توانند اصل گذرنامه معتبر ایرانی و مدرک اقامتی شوهرشان را ارائه نمایند. همچنین بانوان ایرانی  که شوهر خارجی دارند نیاز به تکمیل این فرم ندارند.

توجه : تغییر  محل اقامت بانوان ایرانی متاهل (مندرج در شناسنامه)، در صورتی که شوهر تبعه ایران نباشد(شوهر خارجی)، نیاز به حضور و امضا فرم مربوطه توسط شوهر ندارند. در این صورت تقاضای تغییر محل قامت از طریق سامانه میخک امکان پذیر خواهد بود.

-  اصل قیم‌ نامه برای فرزندان زیر 18 سالی که متقاضی درخواست گذرنامه، قیم فرزند می‌باشد.

8- فرم درخواست تغییر محل اقامت، برای کسانی که درخواست تغییر محل اقامت از ایران به هلند را دارند.

* شرایط درخواست تغییر محل اقامت:

برابر ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی اقامتگاه هر شخص عبارت است از محلی که شخص در آنجا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشد. اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم امور او باشد، مرکز مهم امور او اقامتگاه او محسوب است و اقامتگاه اشخاص حقوقی مرکز عملیات آنها خواهد بود. همچنین برابر ماده ۱۰۰۵ قانون مذکور اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگاه شوهر است، معذالک زن که شوهر او اقامتگاه معلومی ندارد و همچنین زنی که با رضایت شوهر خود یا اجازه محکمه مسکن علیحده اختیار کرده، می‌تواند اقامتگاه شخصی علیحده نیز داشته باشد. طبق ماده ۱۰۰۶ قانون مزبور اقامتگاه صغیر و محجور همان اقامتگاه ولی و یا قیم آنها است. بنابراین طبقه مقررات ذکر شده فوق:

  • آقایان بالای ۱۸ سال که دارای کارت پایان خدمت/معافیت می‌باشند، می‌توانند محل اقامت خود را به صورت حضوری از «ایران» به «هلند» تغییر دهند. آقایان دارای ۱۸ سال سن کامل و بالاتر که کارت پایان خدمت/معافیت ندارند، اگر بخواهند محل اقامت خود را تغییر دهند، ابتدا می‌بایستی مندرجات بخش « مهر خروج مشمولین » را به دقت مطالعه کرده و ضمن رعایت کلیه شروط و قوانین درج مهر خروج مشمولین، اقدام به تغییر محل اقامت خود فرمایند.
  • بـانـوان بـالای ۱۸ سـال که مـجـرد بـوده، یـا ثـبـت طـلاق قـانونی کـرده باشند و یا همسر ایشان فوت کرده باشد می‌توانند محل اقامت خود را به صورت حضوری از «ایران» به «هلند» تغییر دهند.
  • تغییر محل اقامت کلیه افراد زیر ۱۸ سال فقط با حضور پدر یا قیم قانونی آنان در بخش کنسولی سفارت امکان پذیر است. فرم تغییر محل اقامت نیز باید توسط پدر یا قیم قانونی تکمیل و امضا شود.
  • تغییر محل اقامت بانوان ایرانی متاهل (مندرج در شناسنامه)، در صورتی که شوهر ایرانی باشد، فقط با حضور شوهر در بخش کنسولی سفارت امکان پذیر است. فرم تغییر محل اقامت نیز باید توسط شوهر تکمیل و امضا گردد.

 توجه: افرادی که در گذرنامه آنان «کشور محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران» درج شده باشد، می‌بایستی هنگام خروج از مرزهای کشور، مهر اجازه خروج خود را از پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی و یا دفاتر پلیس +10 (در ایران) دریافت کنند.

چنانچه در هلند زندگی می‌کنید و دارای اقامت معتبر (حداقل ۶ ماه) یا تابعیت مضاعف هلندی و یا اقامت پناهندگی هستید، می‌توانید درخواست تغییر محل اقامت داده تا در گذرنامه شما «کشور محل اقامت: هلند» درج شود. چنانچه آقایان خدمت وظیفه را انجام داده یا دارای کارت معافیت باشند، در این صورت نیازی به هیچگونه مهر دیگری، از جمله «مهر خروج مکرر» نمی‌باشد.

توجه: اگر در گذرنامه شما «کشور محل اقامت: هلند» درج شده باشد. هنگام خروج از کشور نیاز به هیچگونه مجوز خروجی نخواهید داشت و فقط باید عوارض خروج را (معمولا در کلیه شعب بانک ملی و همچنین در شعبه فرودگاه و یا به صورت آن لاین) پرداخت فرمایید.

تقاضای «تغییر محل اقامت» و همچنین پرداخت هزینه آن، فقط یکبار مورد نیاز است. اگر در گذرنامه کنونی شما «محل اقامت: هلند» درج شده است، نیازی به تکمیل فرم و پرداخت هزینه تغییر محل اقامت ندارید.

تغییر محل اقامت همواره به معنای صدور گذرنامه جدید می‌باشد. یعنی اگر قصد دارید محل اقامت خود را از «ایران» به «هلند» تغییر دهید توجه فرمایید که این امر همزمان با صدور گذرنامه جدید صورت گیرد زیرا چنانچه بعداً تصمیم به تغییر محل اقامت بگیرید، می‌بایستی دوباره گذرنامه جدید درخواست نمایید.

افرادی که فاقد کارت اقامت هلند یا دارای ویزای توریستی و. .. می‌باشند، امکان تغییر محل اقامت خود را ندارند.

کسانی که محل اقامت خود را از ایران به هلند تغییر می‌دهند برابر ماده 1004 قانون مدنی تنها پس از سکونت حقیقی به مدت یک سال شمسی در داخل کشور می‌توانند محل اقامت خود را به ایران و از طریق درخواست از پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی و یا دفاتر پلیس +10 (در ایران) تغییر دهند و تغییر محل اقامت آنان در خارج از کشور به ایران امکان پذیر نخواهد بود. بنا بر این کسانی که قصد تغییر محل اقامت از ایران به هلند را دارند، ضروری است فرم تغییر محل اقامت مربوطه را تکمیل نمایند.

ب- مدارک لازم برای افرادیکه به هر دلیلی در حال حاضر گذرنامه ایرانی در اختیار ندارند؛ شامل:

1- فرزندان متولد شده در هلند:

فرزندان ایرانی که در هلند متولد شده‌اند پس از دریافت شناسنامه می‌توانند با ارائه مدارک زیر گذرنامه دریافت نمایند. ابتدا ولی قانونی فرزند (پدر، جد پدری یا قیم) در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه "درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید. ضروری است قبل از ثبت درخواست از مدارک زیر اسکن خوانا و رنگی با حجم فایل حد اکثر 200 کیلوبایت تهیه و آماده نمایید. پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

- اصل شناسنامه فرزند

- مدرک اقامتی هلند (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

- یک قطعه عکس رنگی 4*3 و یا پاسپورت سایز با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و دختران بالای 7 سال با حجاب اسلامی.

- فرم اجازه ولی (پدر، جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال

2- زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می‌کنند: 

زنان خارجی که با مردان ایرانی ازدواج می‌نمایند پس از ثبت ازدواج ایرانی و دریافت شناسنامه می‌توانند گذرنامه ایرانی دریافت نمایند. این بانوان برای تردد به ایران باید از گذرنامه ایرانی استفاده نمایند. این افراد باید ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل تکمیل نمایند. ضروری است قبل از ثبت درخواست از مدارک زیر اسکن خوانا و رنگی با حجم فایل حد اکثر 200 کیلوبایت تهیه و آماده نمایید. پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

- اصل شناسنامه ایرانی

- کپی مدرک اقامتی هلند یا گذرنامه هلندی(اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

- یک قطعه عکس رنگی جدید 4*3 یا پاسپورت سایز با زمینه سفید بدون عینک و با حجاب اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

- تکمیل فرم اجازه شوهر

3- افرادی که بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و بصورت غیرقانونی و از طریق پناهندگی و یا بصورت قانونی وارد هلند شده و درحال حاضر دارای اقامت پناهندگی و یا دائم هستند و یا شهروندی هلند دارند:

 افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و بصورت غیرقانونی و از طریق پناهندگی و یا بصورت قانونی وارد هلند شده و در حال حاضر دارای اقامت پناهندگی و یا دائم هستند و یا شهروندی هلند را دارند برای درخواست گذرنامه لازم است:

ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل پر نمایند و با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک زیر در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایید. برای افراد زیر 18 سال، بایستی ولی قانونی (پدر، جد پدری و یا قیم) در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و پس از ورود به سامانه، وارد قسمت درخواست صدور گذرنامه شود و سپس " درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید. ضروری است قبل از ثبت درخواست از مدارک زیر اسکن خوانا و رنگی با حجم فایل حد اکثر 200 کیلوبایت تهیه و آماده نمایید. پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

- اصل شناسنامه

- اصل کارت ملی(در صورت دارا بودن کارت ملی ، در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست)

- اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. قسمت اجازه خروج ویژه مشمولین غایب را ببنید.

- مدرک اقامتی هلند یا گذرنامه هلندی(اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

- یک قطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا پاسپورت سایز مناسب با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

- تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل - ولی (پدر، جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال

- تکمیل فرم درخواست حمایت کنسولی

4- افرادی که گذرنامه آنها مخدوش و غیر قابل استفاده است (سوخته / آبدیده / دست کاری شده/ پاره شدن صفحات):

ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل پر نمایید و با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک زیر در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایید. برای افراد زیر 18 سال، بایستی ولی قانونی (پدر، جد پدری و یا قیم) در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و پس از ورود به سامانه، وارد قسمت درخواست صدور گذرنامه شود و سپس " درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید:

- اصل گذرنامه مخدوش شده

-  اصل شناسنامه

- اصل کارت ملی و یا کپی آن (در صورت دارا بودن کارت ملی ، در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست)

- اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان مشمول و زیر 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. قسمت اجازه خروج ویژه مشمولین غایب را مطالعه نماید.

- اصل مدرک اقامتی هلند (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

-  یک قطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا پاسپورت سایز مناسب با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

-  تکمیل فرم اجازه خروج برای بانوان متاهل - ولی (پدر،جد پدری و یاقیم) برای فرزندان زیر 18سال

-  اصل قیم نامه برای فرزندان زیر 18 سالی که متقاضی درخواست گذرنامه، قیم فرزند می‌باشد.

-  تکمیل فرم توضیح چگونگی مخدوش شدن گذرنامه (لطفا بطور کامل شرح دهید)

5- افرادی که بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و گذرنامه معتبر ایرانی خود را در خارج از ایران مفقود کرده اند، یا سرقت، یا به هر دلیلی از دست آنان خارج شده است:

افرادیکه بصورت قانونی از ایران خارج شده‌اند و قانونی در هلند هستند و گذرنامه معتبر ایرانی خود را در خارج از کشور مفقود کرده‌اند یا سرقت شده یا از دسترس آنان خارج شده است، ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل پر نمایید. برای افراد زیر 18 سال، بایستی ولی قانونی (پدر، جد پدری و یا قیم) در سامانه میخک بنام خود ثبت نام نماید و پس از ورود به سامانه، وارد قسمت درخواست صدور گذرنامه شود و سپس "درخواست صدور گذرنامه برای فرزندم" را انتخاب نموده و تکمیل نماید. ضروری است قبل از ثبت درخواست از مدارک زیر اسکن خوانا و رنگی با حجم فایل حد اکثر 200 کیلوبایت تهیه و آماده نمایید. پس از دریافت کد رهگیری، مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید:

- اصل گزارش کتبی مهر و امضاء شده پلیس هلند مبنی بر اعلام فقدان و یا سرقت گذرنامه

- اصل شناسنامه

- اصل کارت ملی(در صورت دارا بودن کارت ملی ، در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست)

- اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان زیر 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. قسمت اجازه خروج ویژه مشمولین غایب را ببنید.

- اصل مدرک اقامتی هلند (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

- یک قطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا پاسپورت سایز مناسب با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

- تکمیل فرم اجازه همسر برای بانوان متاهل - ولی (پدر، جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال

- اصل قیم نامه برای فرزندان زیر 18 سالی که متقاضی درخواست گذرنامه، قیم فرزند می‌باشد.

- تکمیل فرم توضیح چگونگی فقدان و یا سرقت گذرنامه (لطفا بطور کامل شرح دهید)

6- افرادیکه بصورت غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند و در حال حاضر محل زندگی و کار آنها هلند می‌باشد:

افرادیکه بصورت غیرقانونی از ایران خارج شده‌اند و به هر صورت وارد هلند شده‌اند و در حال حاضر محل زندگی و کار آنها هلند است مراحل زیر را بترتیب انجام دهند:

- ابتدا در سامانه میخک ثبت نام نموده و قسمت عابرین غیر مجاز (امور سجلات) را بصورت کامل پر نمایید و با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک ایرانی (شناسنامه و کارت ملی) و نیز مدرک اقامتی هلند در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایید. در این مرحله باید هزینه‌های مربوط به استعلام و جریمه عابر غیر مجاز پرداخت گردد.

- پس از حل موضوع خروج غیرمجاز و موافقت با صدور گذرنامه (حل موضوع حداقل بیش از یکماه طول می‌کشد)، مجدد در سامانه میخک قسمت درخواست صدور گذرنامه را بصورت صحیح و کامل پر نمایید و با دریافت کد رهگیری و در دست داشتن اصل مدارک زیر در روزهای پذیرش به سفارت مراجعه نمایید.

- اصل شناسنامه

- اصل کارت ملی(در صورت دارا بودن کارت ملی ، در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست)

- اصل کارت جدید نظام وظیفه برای آقایان 50 سال تمام: در صورتی که مشمول و فاقد مدرک نظام وظیفه هستید. قسمت اجازه خروج ویژه مشمولین غایب را ببنید.

- اصل مدرک اقامتی هلند (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

- یک قطعه عکس رنگی جدید 3*4 یا پاسپورت سایز مناسب با زمینه سفید بدون کلاه و عینک و خانمها با حجاب کامل اسلامی و بدون آرایش.

( لطفا علاوه بر بارگذاری عکس پرسنلی ، اصل آنرا نیز همراه داشته باشید)

 - تکمیل فرم اجازه شوهر برای بانوان متاهل - ولی (پدر، جد پدری و یا قیم) برای فرزندان زیر 18سال

ج- اجازه خروج ویژه مشمولین غایب:

کلیه مشمولان متولد قبل از سال 1355 بایستی برای درخواست معافیت عفو رهبری اقدام نمایند و امکان صدور مهر خروج برای آنان وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر قسمت نظام وظیفه را ببینید.

کلیه مشمولان غایب مقیم خارج از کشور متولدین سال 1355 به بعد که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می‌توانند حداکثر دو بار در سال (شمسی) و مجموعا سه ماه توقف، به ایران تردد نمایند. این مجوز خروج به کسانی تعلق می‌گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده باشند و محل اقامت آنها در گذرنامه خارج از کشور (هلند) درج شده باشد. در صورتیکه محل اقامت در گذرنامه ایران درج شده است، ابتدا باید نسبت به تعویض گذرنامه برای تغییر محل اقامت اقدام شود و همزمان درخواست خروج مشمولین نیز درخواست شود.

توجه: دانشجویان مشمول خارج از کشور که از معافیت تحصیلی استفاده نموده اند، پس از اتمام تحصیل (انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج) ابتدا بایستی پرونده معافیت تحصیلی آنان مختومه گردیده و پس از ضبط وثیقه و اعلام شروع غیبت مشمول و در صورت داشتن 3 سال اقامت در خارج از کشور، می‌توانند از تاریخ شروع غیبت از تسهیلات خروج ویژه مشمولین استفاده نمایند. تاریخ شروع غیبت باید توسط سازمان وظیفه عمومی به وزارتین علم تحقیقات و فناوری یا بهداشت درمان و آموزش پزشکی و یا وزارت امور خارجه به این سفارت اعلام گردد. این متقاضیان (دانشجویان) اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهند:

- تایید مدرک فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل و یا اخراج، توسط سفارت (بخش تایید مدرک سامانه میخک)

- بروز رسانی وضیعت خود در "سامانه سجاد" وزارت علوم یا "موحد" وزارت بهداشت و تکمیل تعهدنامه و مدارک مورد نیاز توسط متقاضی و ارائه به وزارت علوم یا بهداشت توسط بستگان یا وکیل.

- مراجعه بستگان در ایران به وزارتین علوم و یا بهداشت (با توجه به رشته تحصیلی) جهت لغو معافیت تحصیلی.

- ارائه گواهی لغو معافیت تحصیلی و ضبط وثیقه توسط بستگان به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه در تهران جهت اعلام به سفارت.

- پس از حصول اطمینان از ارسال نامه شروع غیبت از وزارت امور خارجه به این سفارت، متقاضی می‌تواند با مراجعه حضوری و یا ارسال مدارک به سفارت نسبت به درخواست مجوز خروج مشمولین اقدام نمایند.

توجه: قبل از تاریخ شروع غیبت، امکان درج مجوز خروج مشمولین وجود ندارد.

مدارک لازم برای درج مهر خروج مشمولین:

- ثبت نام در سامانه میخک (چنانچه قبلا برای امور دیگر ثبت نام کرده اید نیاز نمی‌باشد)

- ورود به سامانه میخک و تکمیل فرم " درخواست اجازه خروج" و دریافت کد رهگیری - در فرم درخواست سامانه عنوان "اجازه خروج مشمولین" را انتخاب نمایید.

- اصل گذرنامه ایرانی

- مدرک اقامتی معتبر (اعم از کارت اقامت، گذرنامه یا مدرک شهروندی هلندی یا برگ ویزای دائم یا موقت و در صورتی که دارای کارت اقامت یا پاسپورت سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستید و در حال حاضر به هر دلیلی در هلند اقامت دارید ارائه برگ گواهی شهرداری مبنی بر تأیید سکونت فعلی شما درهلند ضروری است)

د- اجازه خروج دانشجویی:

اجازه خروج دانشجوئی مهری است که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در گذرنامه دانشجو و اعضاء تحت تکفل (بجز فرزندان پسر 18 سال به بالا) خانواده وی درج می‌شود و مدت اعتبار آن یکسال است. دارندگان این مجوز بر اساس تاریخ درج شده در آن می‌توانند درطول دوره مشخص شده، سه بار به کشور تردد نمایند و مجموعا چهارماه در ایران توقف داشته و خارج شوند.

توجه: دانشجویان مشمولی که از معافیت تحصیلی برخودار بوده و فارغ التحصیل یا انصراف داده یا اخراج شده و یا ترک تحصیل نموده‌اند برای اطلاع از شرایط استفاده از مجوزخروج مشمولین به بخش اجازه خروج ویژه مشمولین مراجعه نمایند.

 مراحل و چگونگی دریافت اجازه خروج دانشجوئی به ترتیب:

1- اطمینان از تایید پرونده تحصیلی دانشجوئی در سامانه میخک: لطفا توجه فرمایید که قبل از تایید اقدام نخواهد شد.

    چنانچه برای مقطع در حال تحصیل پرونده تایید شده در سامانه تاک یا میخک دارید، نیاز به تشکیل پرونده مجدد نمی‌باشد.

2- بارگذاری گواهی اشتغال به تحصیل با تاریخ روز و دریافت کد رهگیری در قسمت تایید مدرک سامانه میخک و تایید آن به وسیله سفارت

3- ورود به سامانه میخک و تکمیل درخواست "اجازه خروج" و دریافت کد رهگیری- در فرم در خواست اجازه خروج سامانه عنوان "اجازه خروج دانشجوئی" را انتخاب نمایید. همسر دانشجو نیز برای دریافت خروج دانشجوئی لازم است در سامانه میخک به نام خودش ثبت نام و درخواست اجازه خروج دانشجوئی را تکمیل و کد رهگیری دریافت نماید و برای فرزندان زیر 18 سال در پروفایل پدر در خواست خروج دانشجوئی ثبت و کد رهگیری دریافت شود.

4- ارائه حضوری و ارائه مدارک زیر به بخش کنسولی سفارت

- اصل گذرنامه معتبر ایرانی

- گواهی اشتغال به تحصیل و کد رهگیری دریافت شده برای آن (بند 2)

- اصل کارت نظام وظیفه برای آقایانی که بعنوان همسر دانشجو درخواست مجوز خروج دانشجوئی دارند. (خانم دانشجو می‌باشد)

 

هزینه‌های صدور گذرنامه:

در حال حاضر پرداخت هزینه خدمات فقط از طریق (Tikkie (Mobiel bankieren   امکان پذیر است.

1. هزینه‌های گذرنامه برای کسانی که گذرنامه ایرانی آنان موجود است:

        صدور گذرنامه جدید برای افراد بالای 18 سال 100 یورو

        صدور گذرنامه جدید برای افراد زیر 18 سال 50 یورو

        صدور گذرنامه مخدوشه و مفقوده 150 یورو و 18 یورو استعلام آخرین خروج

2. هزینه‌های گذرنامه برای کسانی که فاقد گذرنامه ایرانی می‌باشند:

        فرزندان متولد در هلند: هزینه صدور گذرنامه 50 یورو

        عابرین غیر مجاز: هزینه صدور پس از رسیدگی به عبور غیر مجاز و اجازه صدور گذرنامه مبلغ 200 یورو

3. هزینه رسیدگی به عبور غیر مجاز:

        هزینه استعلام 35 یورو و جریمه عبور غیر مجاز برای کسانی که تاریخ عبور غیر مجاز آنان کمتر از 5 سال شمسی باشد معادل 50 دلار امریکا می‌باشد.

4. هزینه تغییر محل اقامت:

        مبلغ 18 یورو

5. هزینه مهر مشمولین:

هزینه صدور مهر مشمولین برای کسانی که قبلا از این تسهیلات بهره مند بوده‌اند مبلغ 18 یورو و برای کسانی که جدیدا امکان استفاده از این تسهیلات را کسب می‌نمایند مبلغ 30 یورو بابت هزینه استعلام اضافه می‌شود.

-فهرست  تعرفه های کنسولی 

توجه:

- مدت زمان صدور گذرنامه تقریبا 10 روز کاری می‌باشد.

- به درخواست‌های ناقص رسیدگی نخواهد شد!

- مشخصات لاتین مندرج در گذرنامه صرفاً بر مبنای اظهار فرد در درخواستنامه گذرنامه تنظیم و غیر قابل تغییر می‌باشد و در صورت مغایرت، نمایندگی مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

- در صورتی که در اطلاعات اسناد متقاضی مغایرتی باشد؛ از آنجا که این اطلاعات به وسیله وی ثبت شده و متعهد به ارائه اطلاعات صحیح می باشد ، لذا در صورت هرگونه اشتباه ، برای تصحیح اطلاعات در اسناد جدید کلیه هزینه ها بر عهده متقاضی خواهد بود. بنابراین خواهشمند است برای پرهیز از تحمیل هزینه های اضافی  در ورود اطلاعات دقت فرمایند.

- پذیرش حضوری در روزهای کاری دوشنبه ، سه شنبه ، پنجشنبه و جمعه( بجز ایام تعطیل و چهارشنبه‌ها) از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح.

    چهارشنبه‌ها به انجام درخواست‌های پستی اختصاص دارد و مراجعه حضوری پذیرفته نمی‌شود.

کانال تلگرامی بخش کنسولی: @Consuly

ایمیل: passport@iranianembassy.nl  (پرسش‌هایی که پاسخ آن در وبسایت آمده است، بررسی و پاسخگویی مجدد نخواهند شد!)

آدرس: Duinweg 22, 2585 JX, Den Haag