امور کنسولی

ازدواج مرد ایرانی با زن غیر ایرانی

- ازدواج مرد ایرانی با زن غیر ایرانی (بند 6 ماده 976 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران) 

(فقط با تعیین وقت قبلی)

-هموطنان گرامی و متقاضیان محترم پس از مطالعه موارد ذیل در صورت هر گونه ابهام، موارد را به ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت پاسخ لازم ارائه گردد)

( به دلیل وجود مشکل فنی در تعیین نوبت اینترنتی، خواهشمند است متقاضیان محترم پس از اخذ کد رهگیری از سامانه میخک تصویر آن را به همراه درخواست خود  به ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا پس از بررسی مدارک در اسرع وقت نسبت به تعیین نوبت  اقدام گردد. لطفا Spam ایمیل خود را نیز بررسی نمایید)

مدارک لازم:

1- ثبت نام و ورود به سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و مراجعه به بخش امور سجلات ، انتخاب درخواست ثبت ازدواج در سامانه و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک مندرج در ذیل به بخش کنسولی درزمان مراجعه .

""   توصیه می شود ، قبل از ثبت نام و ارائه درخواست درسامانه میخک، فایل راهنمای ذیل  را به دقت مطالعه فرمایید  ""

*دریافت فایل راهنمای امور سجلی (صدور شناشنامه، ازدواج، طلاق و فوت) سامانه میخک

2- ثبت درخواست صدور شناسنامه در سامانه میخک برای زن (زوجه خارجی).( چنانچه زن بخواهد از نام خانوادگی شوهرش استفاده نمایند می بایست فرم درخواست تغییر نام خانوادگی (در محل سفارت در زمان مراجعه تکمیل می گردد) در سامانه میخک ،بخش صدور شناسنامه وارد شده (با کد ملی آقا-یعنی آقا درخواست کننده شناسنامه برای همسر می باشد) و درخواست شناسنامه برای بانوان بند 6 ماده 976 را انتخاب و پس از ثبت درخواست و دریافت کد رهگیری و همراه با کد رهگیری درخواست ثبت ازدواج  پس از تعیین نوبت به سفارت مراجعه می گردد.

3- اصل شناسنامه معتبر و عکس‌دار مرد (زوج). (چنانچه شناسنامه المثنی باشد، ارائه گواهی تجرد الزامی است. بدین منظور به بخش مربوط به صدور گواهی تجرد، مراجعه و با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به تقاضای اخذ گواهی تجرد از ایران اقدام گردد و پس از وصول گواهی تجرد، همراه با سایر مدارک، جهت ثبت ازدواج، به بخش ازدواج مراجعه نمایید.)

4- اصل گذرنامه معتبر خارجی زن (زوجه خارجی) .

5- اصل گواهی بهداشتی زوجین مبنی بر داشتن سلامت کامل و نداشتن هرگونه بیماریهای واگیردار و مانع ازدواج شامل (ایدز، هپاتیت، بیماریهای مقاربتی، اعتیاد  و تالاسمی) (در صورتی که از ازدواج شرعی زوج بیش از یکسال سپری شده باشد نیازی به ارائه این گواهی نیست) .

6- اصل گواهی ازدواج شرعی زوجین صادره در مراکز اسلامی مورد قبول سفارت (هموطنان مسیحی، کلیمی و زرتشتی می توانند گواهی ازدواج شرعی از مراجع دینی و مذهبی خود ارائه نمایند.) .

7- اصل گواهی ازدواج محلی زوجین صادره از مقامات ذیصلاح هلندی (شهرداری محل سکونت) (در صورتی که سند رسمی ازدواج غیرهلندی باشد، اصل سند باید توسط سفارت کشور متبوع زن درهلند تائید و سپس توسط وزارت امور خارجه هلند تصدیق گردد.) .

8- اصل گواهی ولادت بین المللی زن (زوجه خارجی) که توسط مقامات هلندی (شهرداری) صادر شده باشد، در صورتی که زن غیرهلندی باشد گواهی ولادت زن باید توسط سفارت کشور متبوع متضاضی و وزارت امور خارجه هلند و یا سفارت ایران در کشور محل تولد زن خارجی تایید گردد.( و اسامی پدر و مادر زن نیز در آن نوشته شده باشد) 

9- 3 قطعه عکس زن (زوجه خارجی) با حجاب کامل برای صدور شناسنامه.

10- پرداخت هزینه مطابق تعرفه ارائه خدمات کنسولی

توجه:

متقاضیان می بایست مدارک لازم را آماده نموده و با وقت قبلی مشترکا در بخش کنسولی سفارت حاضر شده و مدارک را به منظور ثبت ازدواج ارائه نمایند.

بدیهی است مدارک توسط مسئول مربوطه بررسی ودر صورت کامل بودن آنها اقدام لازم صورت خواهد گرفت. حضور زن خارجی برای ثبت ازدواج در محل سفارت الزامی می باشد و براساس قانون مدنی همسر خارجی مرد ایرانی پس از ثبت ازدواج، تبعه ایران محسوب می شود و برای وی شناسنامه و درصورت درخواست گذرنامه ایرانی صادر خواهد شد.