امور کنسولی

مهر خروج ویژه مشمولین

تردد مشمولین مقیم خارج از کشور

به منظور حفظ ارتباط ایرانیان با میهن اسلامی و با موافقت مراجع ذیربط جمهوری اسلامی ایران

 

مشمولین ایرانی (متولدین سال 1355 به بعد) مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، می توانند به مدت سه ماه و حداکثر دو بار در سال به کشور تردد کنند.

 

توجه!
آندسته از هم میهنانی که در سال 1396 مهر مشمولین (تا اطلاع ثانوی) دریافت کرده اند، بایستی نسبت به دریافت مهر مشمولین جدید اقدام نمایند!

 

دانش آموختگان ایرانی در خارج از کشور صرفا پس از انقضای مهلت معرفی (یعنی سپری شدن مهلت قانونی فراغت، انصراف، ترک تحصیل و یا در صورتیکه سقف مجاز سنوات تحصیلی آنها خاتمه یافته و وارد غیبت شده باشند)  با ضبط وثیقه می باشد، ولی از اعلام اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه می توانند از اجازه خروج ویژه مشمولین خارج از کشور استفاده نمایند.

این دسته از متقاضیان محترم می بایست پس از تایید مدارک فارغ التحصیلی خود در بخش کنسولی سفارت (از طریق سامانه میخک) شخصاً یا توسط وکیل خود به سازمان دانشجویان وزارت علوم مراجعه نموده و نسبت به اخذ نامه لغو معافیت تحصیلی (ضبط وثیقه) اقدام نمایند. سپس نامه مذکور را به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه (میدان امام خمینی، ساختمان شماره 3) تحویل داده تا مجوز صدور مهر خروج مشمولین را دریافت نمایند.
 

 

مدارک لازم

- درخواست مهر خروج ویژه مشمولین از قسمت امور گذرنامه سامانه میخک

کسانی که برای نخستین بار از تسهیلات ویژه مشمولین استفاده می کنند، به غیر از 18 یورو که برای درج مهر خروج مشمولین می پردازند، می بایست 30 یورو نیز برای استعلام آن پرداخت نموده و 10 روز برای دریافت پاسخ، منتظر بمانند.

*پرداخت هزینه در حال حاضر فقط با کارت بانکی Debit با دستگاه PIN یا واریز به حساب سفارت انجام می شود.

 

در صورتی که گذرنامه شما در این نمایندگی صادر شده است (به استثناء کسانی که ضبط وثیقه در مورد ایشان انجام نگرفته است!)، می توانید مدارک را از طریق پست سفارشی ارسال نمایید:
- درخواست مهر خروج ویژه مشمولین در سامانه میخک
- اصل گذرنامه ایرانی 
- واریز مبلغ 18 یورو هزینه مهر مشمولین و 10 یورو هزینه پست سفارشی به شماره حساب NL91ABNA0883734397 به نام Embassy of the I.R. of IRAN و ارسال کپی رسید پرداخت (internet bankieren screenshot) همراه سایر مدارک به نشانی Duinweg 20, 2585 JX, Den Haag
(کسانی که برای نخستین بار مهر مشمولین درخواست می کنند، علاوه بر 18 یورو می بایست مبلغ 30 یورو نیز برای هزینه استعلام واریز نمایند)
- یک پاکت برای ارسال گذرنامه که نام و نشانی شما بر روی آن نوشته شده باشد
(لطفا روی پاکتی که مدارک را داخل آن می فرستید به فارسی بنویسید: درخواست مهر مشمولین)


مدت زمان صدور مهر در صورت کامل بودن مدارک، 7 تا 10 روز کاری می  باشد. در صورتی که برای نخستین بار مهر مشمولین درخواست می کنید، این مدت زمان 10 روز کاری خواهد بود.