امور کنسولی

معرفی روادید

به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا،

تا اطلاع بعدی روادید جهانگردی و زیارتی صادر نمی‌شود.

لطفا درخواست روادید ارسال نفرمایید.

اتباع خارجی برای مسافرت به ایران نیازمند دریافت روادید می باشند. از اینرو راجع به مقررات و مدارک لازم برای صدور روادید در بخش انگلیسی VISA این سایت مفصلاً توضیح داده شده است.

خلاصه مقررات صدور روادید:
- روادید ویژه اتباع خارجی و آن دسته از ایرانیانی است که بطور قانونی از تابعیت ایران خارج شده اند و سند خروج از تابعیت صادره اداره تابعیت وزارت امور خارجه را دارند.
- فرزندانی که فاقد شناسنامه ایرانی هستند و پدرشان تابعیت غیر ایرانی دارد، خارجی محسوب میشوند و برای ورود به ایران باید درخواست روادید نمایند. (چنانچه مادر فرزندان تابعیت ایرانی داشته باشد و ثبت ازدواج رسمی شده باشد، روادید همسر و فرزندان با تخفیف صادر خواهد گردید.)

- والدین برای کودکان زیر 18 سال می‌بایست گواهی ولادت را در سایت E-Visa آپلود و اصلگواهی را در زمان درخواست ویزا در سفارت، همراه داشته باشند.


مدارک لازم:
- تکمیل پرسشنامه الکترونیکی از طریق لینک روادید الکترونیک : E-Visa، چاپ و همراه داشتن کد رهگیری
- اصل و کپی گذرنامه خارجی درخواست کننده (گذرنامه باید دارای حداقل شش ماه اعتبار و دو صفحه خالی از مهر برای روادید باشد)
- پرداخت هزینه در بخش کنسولی
- اخذ مجوز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران (Reference number) جهت صدور روادید ورود (تجاری) و درج آن در قسمت فوقانی فرم درخواست روادید 


توجه! 
جهت اخذ مجوز روادید از طرق زیر می توان اقدام نمود:

  1. مراجعه به یکی از دفاتر گردشگری معتبر در ایران یا هلند (آژانس های مسافرتی) و تقاضا برای اخذ مجوز روادید (Reference number)
  2. مراجعه مستقیم به سایت وزارت امور خارجه و و تقاضا برای اخذ مجوز (Reference number) روادید ورود (تجاری)
  3. آن دسته از متقاضیان روادید (بجز اتباع کشورهای آمریکا، انگلیس،کانادا، هند، پاکستان، بنگلادش، افغانستان، عراق، اردن، کلمبیا و سومالی) که فرصت مراجعه به بخش کنسولی سفارت را به دلایل مختلف ندارند، می توانند پس از هماهنگی لازم با شرکت هواپیمایی خود، نسبت به درخواست روادید جهانگردی یا ورود (با اجازه اقامت حداکثر 90 روز بنا به تشخیص کارشناس روادید دفتر فرودگاه) در فرودگاه های بین المللی* ایران اقدام نمایند.

*فرودگاه های بین المللی ایران:

- تهران- امام خمینی (ره) 
- مشهد
- شیراز
- اصفهان
- تبریز
- ارومیه
- بندر عباس
- بوشهر
- اهواز
- کیش
- قشم
- لار
- عسلویه
- چابهار