امروز دوشنبه  ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۹/۱۱- ۱۶:۲۰ - مشاهده: ۱۴۶
تعداد بازدید:146 سه شنبه 11 آذر 1399 - 16:20
بیانیه

بیانیه سفارت درباره ترور دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده

جمهوری اسلامی ایران در عین حال که حق خود را برای اتخاذ هرگونه اقدامات لازم برای پاسخگویی به این حمله تروریستی محفوظ می‌دارد، انتظار دارد همه کشورهای جهان ضمن محکوم کردن این نقض فاحش حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، به طور صریح خواستار پاسخگویی عاملان و مرتکبان این ترور شوند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه طی اطلاع رسانی درباره ترور دکتر محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و دانشمند برجسته ایرانی، شواهد مختلفی که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در پشت این اقدام تروریستی بوده را تشریح کرد.
در این متن یادآوری شده که نتانیاهو در آوریل 2018 از این شهید نام برده و تأکید کرده که "این نام را به خاطر بسپارید"! و مقامات اسرائیلی دیگری نیز مدعی بودند که سالها دکتر فخری زاده را ردیابی کرده‌اند و حتی منابع اطلاعاتی آمریکا نیز گزارش ‌دادند که این عمل توسط اسرائیل انجام شده است.
سفارت کشورمان در هلند همچنین با اشاره به سابقه این رژیم در ترور دیگر دانشمندان هسته‌ای ایران و تلاش‌های عاملان آن برای تخریب برنامه هسته‌ای ایران ازجمله از طریق ویروس مخرب استاکس‌نت، رد پای دخالت رژیم صهیونیستی در این ترور ناجوانمردانه را آشکار دانست.
این گزارش می‌افزاید: "آخرین خدمت دکتر محسن فخری زاده به مردم ایران، تولید کیت‌های تشخیصی کرونا و همچنین نظارت بر پروژه ملی تولید واکسن کرونا برای کاهش دردها و رنجهای ملتی بود که تحت تروریسم پزشکی نزدیکترین متحد اسرائیل، یعنی ایالات متحده قرار دارد.
در این توضیحات که از سوی سفارت کشورمان برای رسانه‌ها و شخصیتهای سیاسی، علمی و رسانه‌ای ارسال شده، آمده است: "ترور دکتر فخری زاده نقض آشکار حقوق بین‌الملل، ضربه‌ای گستاخانه به هنجارهای حقوق بشری شناخته شده جهانی و بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی است."
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه در پایان اعلام نموده است: "جمهوری اسلامی ایران در عین حال که حق خود را برای اتخاذ هرگونه اقدامات لازم برای پاسخگویی به این حمله تروریستی محفوظ می‌دارد، انتظار دارد همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهایی مانند هلند که ادعای ترویج حقوق بشر، حاکمیت قانون و مبارزه با بی‌کیفری را دارند، قدم پیش گذاشته و ضمن محکوم کردن این نقض فاحش حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، به طور صریح خواستار پاسخگویی عاملان و مرتکبان این ترور شوند."

👈 متن کامل اطلاع رسانی شده توسط سفارت (به انگلیسی)

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما