امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۱- ۱۳:۴۵ - مشاهده: ۲۳۲

سفیر و نماینده ایران: عدم تحقق جامع خلع سلاح شیمیائی به دلیل عدم انهدام سلاح‌های شیمیائی آمریکا

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیائی: عدم تحقق جامع خلع سلاح شیمیائی به دلیل عدم انهدام سلاح‌های شیمیائی آمریکا

علیرضا کاظمی ابدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیائی، طی سخنرانی روز چهارشنبه21 اسفند ماه سالجاری در نود سومین شورای اجرائی سازمان منع سلاح‌های شیمیائی با اشاره به اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد، تحریم‌های غیر انسانی بر تامین دارو و درمان بر قربانیان سلاح‌های شیمیائی در کشورمان تأثیر منفی گذاشته و عملاً روند درمان مصدومین حملات شیمیائی را با دشواری روبرو کرده است. وی در این جلسه با اشاره به ابتکار مدیرکل سازمان خواستار مشارکت کشورهای عضو برای رفع موانع دسترسی و دارو و درمان شد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان انهدام سلاح‌های شیمیائی و جهانشمولی کنوانسیون را لازمه تحقق همه جانبه خلع سلاح شیمیائی دانست و تاکید کرد که آمریکا به عنوان تنها دارنده سلاح‌های شیمیائی بدلیل کوتاهی در استفاده از امکاناتش برای انهدام زرادخانه سلاح‌های شیمیائی، مانع از تحقق اهداف کنوانسیون شده است و از این کشور خواست تا با انهدام سلاح‌های شیمیائی خود به تعهداتش وفق کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی عمل کند.

کاظمی ابدی ضمن ابراز خرسندی از همکاری سوریه با سازمان منع سلاح‌های شیمیائی، خواهان تدوام این همکاری تا محو تروریسم شیمیائی شد.

نماینده کشورمان بر ضرورت حصول تصمیمات شورای اجرائی سازمان براساس اجماع تاکید کردو پیشنهاد برخی کشورهای غربی برای ایجاد ممنوعیت و محدویت در کاربرد برخی عوامل شیمیائی ممنوع نشده در کنوانسیون و همچنین ایجاد تغییرات در آئین کار هیات مشورتی اداری و مالی سازمان با اهداف سیاسی و غیر قابل قبول اعلام دانست.

نود و سومین نشست شورای اجرائی سازمان منع سلاحهای شیمیائی از روز سه شنبه 20 اسفند ماه سالجاری در مقر سازمان مذکور در لاهه - هلند شروع به کار کرد و تا روز جمعه 23 اسفند سالجاری به کار خود ادامه خواهد داد. سازمان منع سلاح‌های شیمیائی دارای 193 عضو می‌باشد و در اجلاس‌های شورای اجرائی، آخرین تحولات و سیاستگذاریهای بین‌المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاحهای شیمیائی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. جمهوری اسلامی ایران عهده دار معاونت شورای اجرائی سازمان منع سلاح‌های شیمیائی می‌باشد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما