امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۹/۱۳- ۱۷:۲۸ - مشاهده: ۱۹۴
تعداد بازدید:194 چهارشنبه 13 آذر 1398 - 17:28
ICC

هجدهمین مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) در لاهه

نماینده ایران ضمن محکوم کردن تهدیدهای اخیر مقامات آمریکایی علیه دیوان بین‌المللی کیفری و قضات، دادستان و کارکنان آن، این تهدیدات را مانع برقراری عدالت و در عین حال آزمونی برای دیوان در جهت نمایش استقلال و کارآمدی خود دانست.

هجدهمین نشست مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) روز دوشنبه ۱۱ آذرماه در لاهه آغاز به کار کرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در روز دوم نشست، ضمن بیان اصول و اهداف مندرج در اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری بر ضرورت استقلال، بیطرفی و اجتناب از تأثیرپذیری سیاسی این نهاد کیفری بین‌المللی تأکید کرد. وی همچنین ضمن محکوم کردن تهدیدهای اخیر مقامات آمریکایی علیه دیوان بین‌المللی کیفری و قضات، دادستان و کارکنان آن، این تهدیدات را مانع برقراری عدالت و در عین حال آزمونی برای دیوان در جهت نمایش استقلال و کارآمدی خود دانست.

رضا پورمند تهرانی معاون حقوقی بین‌المللی سفارت کشورمان در لاهه همچنین از رویکرد اخیر دیوان در بررسی و تحقیقات نسبت به جنایات ارتکاب یافته علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، فلسطین و افغانستان استقبال و در عین حال بر بی‌طرفی و ایستادگی در برابر فشار‌های سیاسی در این پرونده‌‌ها تاکید کرد. وی همچنین برخی پیشرفت‌های کشورمان در زمینه حقوق بین‌المللی کیفری در حوزه قانونگذاری، دانشگاهی و پژوهشی را برشمرد.

مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری بالاترین رکن تصمیم گیر این نهاد است که هر ساله برای تعیین سیاست‌های غیرقضایی دیوان با حضور نمایندگان کشورهای عضو و ناظر این دیوان تشکیل جلسه می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران عضو ناظر دیوان بین‌المللی کیفری می‌باشد.

در حاشیه اجلاس امسال همچون اجلاس‌های قبلی، تعدادی زیادی نشست‌های جانبی تخصصی راجع به مسائل و موضوعات مختلف و چشم انداز آتی حوزه حقوق بین‌الملل کیفری و فعالیت‌های این نهاد برگزار شده که تا روز پایانی اجلاس یعنی ۱۵ آذر ادامه خواهند یافت. مضافاً در اجلاس امسال هیأت اعزامی فلسطین نیز به مناسبت شکایت به دیوان علیه جنایت رژیم صهیونیستی در غزه نمایشگاهی توسط هنرمندان فلسطینی برگزار کرده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما