رسانه‌های هلند

رادیو و تلویزیون   

رادیو و تلویزیون هلند زیر نظر سازمانی به نام (Nederlandse Publieke Omroep) NPO اداره می شود. این سازمان مسئولیت هماهنگی بین کلیه شرکت هایی را برعهده دارد که به تولید و پخش برنامه های تلویزیونی و رادیویی مشغول هستند. شهر رسانه‌ای هلند که ایستگاه‌های رادیو و تلویزیونی هلند نیز در آن قرار دارد، هیلفرسوم (Hilversum) در 25 کیلومتری آمستردام قرار گرفته است. برنامه‌های شبکه های مختلف صدا و سیما بر اساس مکانیسمی مشخص از سوی شرکتهای مختلف تهیه می شود. تعداد این شرکتها طی سالهای گذشته بر اساس تصمیمات سازمان ان.پی.او متغیر بوده است. شرکتها یا اتحادیه‌هایی که برای صدا و سیمای هلند برنامه تهیه می کنند و شرکتهای زیرمجموعه آنها عبارتند از:

ردیف

نام شرکت- اتحادیه

برنامه تولیدی

1

KRO-NCRV + RKK & BOS

مذهبی (آموزشهای کاتولیک و پروتستان)

2

BNN-VARA

آموزشها و هشدارهای اجتماعی و جوانان

3

AVROTROS

سرگرمیهای عمومی و مردم پسند

4

EO + IKON, ZvK & JO

آموزشهای مذهبی (پروتستان)

5

MAX + WNL

عمومی

6

VPRO + HUMAN

آزادیهای اجتماعی و فرهنگی

7

NOS + Omrop Fryslân, PP & Socutera

اخبار، ورزش، مناسبتها، سیاسی، منطقه ای

8

NTR + OHM & PowNed

فرهنگی، آموزش و متنوع

9

STER

آگهی های تبلیغاتی

بر اساس یک تقسیم بندی قدیمی تر، رادیو و تلویزیون در هلند را می توان به دو بخش دولتی و تجاری تقسیم نمود. در بخش دولتی، سه شبکه تلویزیونی  (Nederland 1, Nederland 2, Nederland 3) وجود دارد که کار پخش برنامه های مختلف را برعهده دارند. شبکه یک بیشتر به اخبار، ورزش و برنامه های خانوادگی؛ شبکه دو به امور فرهنگی، هنری، سیاسی و مذهبی؛ و شبکه سه به امور جوانان و مسایل جدید می‌پردازند.  Nederland 24 نیز به عنوان درگاه دیجیتال NPO، شامل 12 کانال تلویزیونی کابلی در هلند می باشد. BVN نیز یک کانال تلویزیونی ماهواره ای و کابلی است که توسط NPO و برخی شرکت های دیگر راه اندازی شده است و به زبان هلندی و فلاندرز برنامه پخش می کند. شش کانال رادیویی (Radio 1, Radio 2, FM3, Radio 4, Radio 5, Radio 6) نیز وجود دارند. در بخش دولتی میزان وقت پخش برنامه یک بنگاه خبرپراکنی به تعداد اعضای آن بستگی دارد. بنگاههای خبرپراکنی که از شبکه های تلویزیونی و کانالهای رادیویی عمومی استفاده می کنند از طریق کمک های بلاعوض دولتی، پخش آگهی و حق عضویت تامین مالی می شوند. در حال حاضر شبکه های تلویزیونی و کانال های رادیویی تجاری مختلفی نیز وجود دارند که از جمله آنها می توان به RTL 4, RTL 5, RTL 7 and RTL 8, و SBS 6, NET 5 Veronica اشاره کرد.

 

بنیاد پخش برنامه هلند  Nederlandse Omroep Stichting- NOS   

بنیاد پخش برنامه هلند موسوم به  ان او اس‌ Nederlandse Omroep Stichting- NOS  مهمترین شبکه دولتی خبری در هلند است. این شبکه موظف به پخش رویداد‌های مهم ورزشی و اجتماعی در هلند میباشد. در قانون مطبوعات هلند نوشته شده که وظیفه مهم شبکه ان او اس‌ که یک شبکه دولتی است، اطلاع رسانی به مردم میباشد. شبکه ان او اس‌ موظف است علاوه بر برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های رادیو‌یی و اطلاع رسانی اینترنتی به مردم ارائه دهد. بیش از۷۰۰ خبرنگار مشغول کار برای این شبکه بزرگ هلندی هستند. شبکه ان او اس‌ به طور متوسط سالانه بیش از ۵۷۰۰ ساعت برنامه‌های تلویزیونی و ۴۵۰۰ ساعت برنامه‌های رادیو‌یی داشته است. شبکه ان او اس‌ در سال ۱۹۵۱ به نام موسسه تلویزونی هلند تأسیس شد. نام این موسسه در سال ۱۹۶۹ به ان او اس‌ تغییر کرد. شبکه ان او اس‌ علاوه بر اخبار روزانه، برنامه‌های مهمی‌ چون ساعت خبر را با همکاری با شبکه فارا تولید می‌کند.

 

خبرگزاری 

خبرگزاری ANP که در سال ۱۹۳۴ تأسیس شد،‌ بزرگترین خبرگزاری هلند است که در حال حاضر مالک عمده آن شرکت خصوصی NPM می باشد. این خبرگزاری سالانه بیش از ۱۶۰ هزار خبر و ۶۰۰ هزار تصویری خبری منتشر می‌کند. خبرگزاری ای ان پی‌ مسوول ارائه خبر به تقریباً تمامی شبکه‌های رادیو‌یی هلند به غیر از رادیو ۱ است.

در سال ۲۰۰۳ شرکت خصوصی ان پی ‌‌ام بیش از ۷۰ درصد از سهام این خبرگزاری را از روزنامه تلگراف و انتشارات وگنر و پی‌ سی‌‌ام خریداری کرد. خبرگزاری ای.ان.پی.‌ دارای آرشیو بسیار بزرگ خبری است. افراد می‌توانند تمامی بخش‌های رادیو‌ای از سال ۱۹۳۷ را درخواست کنند. خبرگزاری ای.ان.پی.‌ با خبرگزاری‌های بزرگ چون رویترز همکاری می‌کند.

 

روزنامه‌ها

کلیه روزنامه ها در هلند توسط بخش خصوصی اداره می شوند. دو شرکت بزرگ پی سی ام و تلگراف در زمینه چاپ ونشر روزنامه‌ها در هلند فعالیت می کنند. در سال 2009 یک شرکت چاپ و نشر بلژیکی به نام د پرسگروپ که صاحب برخی رسانه ها درکشورهای بلژیک، هلند و دانمارک است.اقدام به خرید اکثریت سهام شرکت پی سی ام کرده و یک شرکت فرعی به نام د پرسگروپ هلند در آمستردام تشکیل داد که صاحب اکثر رسانه های هلند می باشد. گرچه وابستگی روزنامه ها به گروه های مذهبی و اجتماعی نسبت به گذشته خیلی کم رنگ شده است، اما هنوز هم روزنامه های تراو را به گرایش پروتستان، روزنامه فولکس کرانت را در کاتولیک و چپ گرا، ان.آر.سی را لیبرال و روزنامه تلگراف را راست گرا نسبت می‌دهند.

فهرست مهمترین روزنامه های ملی هلند به شرح زیر می باشد:

ردیف

نام روزنامه

محل انتشار

گرایش سیاسی/ مذهبی

صاحب شرکت و ناشر

1

تلگراف

آمستردام

راستگرای پوپولیست

TMG (Telegraaf Media Groep)

2

مترو

آمستردام

راستگرای پوپولیست

3

ان. آر. سی. هاندلسبلاد

روتردام

لیبرال

NRC Media

4

الخمین داخبلاد

روتردام

عمومی

DPG Media

5

فولکس کرانت

آمستردام

چپ‌گرای کاتولیک

6

تراو

آمستردام

پروتستان

7

هت پارول

آمستردام

عمومی

8

فایننشال داخبلاد

آمستردام

اقتصادی

FD Media

 

روزنامه تلگراف

روزنامه تلگراف به عنوان قدیمیترین و بزرگترین روزنامه منتشره در هلند به حساب می آید. در زمان جنگ جهانی دوم، این روزنامه با طرفداری کردن از آلمانها باعث وجود جنجال شد و بعد از جنگ به مدت 30 سال از انتشار محروم بود. این روزنامه زمانی هشتمین روزنامه از نظر تیراژ در اروپا  وده است.

روزنامه الخمین داخبلاد

این روزنامه در سال 1946 تأسیس شده است و مرکز آن در شهر روتردام می باشد. روزنامه یادشده در راستای تمرکز منطقه ای بر روی اخبار شهر روتردام تأسیس شده لیکن اخبار شهرهای لاهه و اوترخت را هم پوشش می دهد. نشریه مزبور بعد از روزنامه تلگراف، دومین روزنامه پر تیراژ در هلند است.

روزنامه فولکس کرانت

منشاء این روزنامه از انتشارات کلیسای کاتولیک روم می باشد. در حال حاضر این روزنامه چپگرا به عنوان یک روزنامه پرکیفیت به حساب می آید که با انتشار مقالات عمیق و سنگین، مورد علاقه تحصیل کردگان قرار گرفته است. رویکرد این روزنامه بیشتر متمرکز بر جذب خوانندگان جوان می باشد.

روزنامه ان آر سی

روزنامه ان آر سی یکی دیگر از روزنامه های باکیفیت هلند است که بر روی پوشش اخبار کشورها، سیاست، اقتصاد، نظریات و هنر (از جمله ادبیات) متمرکز می باشد. این روزنامه با داشتن 23 خبرنگار، دارای بزرگترین شبکه بین المللی در میان تمام رسانه های هلندی است. روزنامه ان.آر.سی خط و مشی روزنامه نگاری تحقیقی را دنبال می کند و بیشتر به انتشار نظرات و تحلیلها می پردازد.

روزنامه تراو

روزنامه تراو اولین بار در زمان جنگ جهانی با گرایش پروتستان اردتدوکس چاپ شد اما به تدریج از مذهب پروتستان ارتدوکس فاصله گرفت. نشریه یادشده در سال های بعد به یک روزنامه ای تبدیل شد که تمام اشکال دین را به عنوان بخش مهمی از جامعه در نظر می گرفت و در مورد آن با توجه بیشتری به درج مطلب می پرداخت. این روزنامه در سال 2012 به عنوان بهترین روزنامه سال اروپا برگزیده شد.

روزنامه هت پارول

این روزنامه در اواخر سال 1940 (آغاز جنگ جهانی دوم) به عنوان یک خبرنامه برای تشدید مقاومت شروع به کار کرد و در سال 1944 با شور و شوق فراوان مردم به خاطر مقالات منتشرشده در مورد مقاومت در جنگ به روزنامه ای پرفروش تبدیل شد. در اواخر دهه 1960 این روزنامه زیر نظر سردبیر محافظه کار خود، از جنگ ویتنام حمایت کرد و اکثر خوانندگان چپ گرا و لیبرال خود را از دست داد که این افت خواننده تا 40 سال پس از آن ادامه داشت.

روزنامه مترو

روزنامه مترو در روزهای کاری هفته در معابر عمومی و ایستگاههای قطار شهرهای هلند به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد. این روزنامه به انتشار اخبار کوتاه مهم و پاپولیستی که دارای مخاطبان زیادی در کشور است می پردازد. تنها راه درآمد این روزنامه از چاپ آگهی می باشد.

روزنامه فایننشال داخبلاد

رویکرد اصلی روزنامه یادشده، تجارت است لذا تمرکز اصلی، تحلیلها و مطالب مندرج در آن، عمدتاً در ارتباط با اقتصاد و تجارت می باشد.

روزنامه ندرلند داخبلاد

روزنامه ندرلند داخبلاد، در اصل دارای گرایش ارتدوکس پروتستان می باشد. این روزنامه پس از بروز اختلافات با گروه کلیساهای  هلند در سال 1944 تشکیل شد. از آنجا که کلیساهای هلند روزنامه تراو را برای تبلیغ عقاید خود در اختیار داشتند، کلیساهای آزاد ضرورت وجود روزنامه ای دیگر که عقاید این نوع از کلیساها را تبلیغ کند را احساس کردند. بنابراین این روزنامه تأسیس گردید. تیراژ این روزنامه 20700 می باشد.

برخی پایگاه های خبری اینترنتی انگلیسی و هلندی فعال از جمله ان.یو.، داچ نیوز، هلند تایمز  و ... نیز در فضای رسانه‌ای هلند فعال هستند.

 

مجلات

برخی از مهمترین مجلات خبری هلند که به زبان هلندی یا انگلیسی چاپ می شوند عبارتند از:

  • Elsevier
  • Libelle
  • Vrij Nederland
  • Diplomat affairs
  • Diplomat Magazine
  • De Groene Amsterdammer
  • HP/de Tijd