امور کنسولی

صدور شناسنامه

متقاضیان زیر 15 سال

 

 هموطنان گرامی و متقاضیان محترم پس از مطالعه موارد ذیل در صورت هر گونه ابهام  ، موارد را به  ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت پاسخ لازم ارائه گردد. لطفا spam ایمیل خود را نیز بررسی نمایید)

 قابل توجه: ** ثبت نام در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک مندرج، به بخش کنسولی درزمان مراجعه الزامی است *

توجه:دریافت فایل راهنمای امور سجلی(صدور شناشنامه، ازدواج، طلاق و فوت ) سامانه میخک

مدارک لازم:

1-** ثبت نام در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک به بخش کنسولی درزمان مراجعه **

۲- اصل شناسنامه های پدر و مادر
* - در صورت وجود هرگونه دو گانگی (مغایرت) در صفحه دوم شناسنامه های والدین (بخش ثبت ازدواج) ارسال اصل عقدنامه الزامی میباشد.
۳- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) به همراه اصل گواهی ولادت به زبان هلندی 
(اصل گواهی ولادت هلندی پس از رویت عودت می گردد)
توجه: نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسیده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
*- چنانچه فرزندان ۲، ۳ یا چندقلو باشند، مدارک تعیین کننده ترتیب و ساعت و دقیقه تولد  نوزادان از بیمارستان اخذ و  ارائه شود.
*- چنانچه درخواست کننده بالای ۱۵ سال باشد، دو برگ کارت آثار انگشتان، ملصق به عکس درخواست کننده که در بخش کنسولی انجام خواهد شد.
*- پرداخت هزینه مطابق تعرفه ارائه خدمات کنسولی.

توجه:
- مدارک ناقص جهت رفع نقص عیناً عودت داده میشود و تحویل مدارک ناقص امکان پذیر نیست.
- توصیه می شود که سند ازدواج ارائه گردد. 

- در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و مادر متفقاٌ در اسناد مربوطه و یا بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد.

انتخاب نام برای فرزند:

طبق ماده بیست قانون ثبت احوال کشور انتخاب نام با اعلام کننده (پدر و مادر) است. اما بعضی از نامها بدلیل عدم تناسب نام با جنس نوزاد یا دارا بودن معنی غیرقابل قبول و... در این قانون غیرمجاز اعلام گردیده است.

از اینرو سازمان ثبت احوال فهرستی از نامهای مجاز و غیرمجاز را تهیه نموده است. چنانچه نامی که هموطنان برای فرزندشان انتخاب نموده اند از نامهای معروف و متداول نیست، با مراجعه به این فهرست میتوانند از مجاز یاغیرمجاز بودن نام مورد نظر مطلع شوند.
چنانچه نامی را که والدین انتخاب کرده اند در هیچکدام از فهرستهای نامهای مجاز موجود نبوده و امکان ارائه مستند قابل قبول هم میسر نباشد، والدین میتوانند با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال در سامانه درخواست نام آن سازمان نسبت به درخواست نام مورد نظر اقدام نمایند و در صورت تأیید نام ، تصویر تأییدیه را در زمان مراجعه به سفارت همراه داشته باشند.
چنانچه نام انتخاب شده برای فرزند غیر مجاز باشد و برای وی گواهی ولادت نیز صادر شده باشد، والدین میتوانند با انتخاب یک نام مجاز ونوشتن عبارت " با تغییر نام فرزندم از ..... به ..... موافقت دارم " درپشت برگ گواهی ولادت و امضا آن تقاضای صدور شناسنامه بنمایند.


نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر میباشد. در صورتیکه در شناسنامه پدر پیشوند "سید" وجود داشته باشد، در شناسنامه فرزند نیز به تناسب جنس از پیشوند "سید" یا "سیده" و یا پیشوند "سادات" ذکر خواهد گردید .
اقلیتهای دینی میتوانند مطابق فرهنگ و آیین خود نام مورد نظر را انتخاب نمایند.

جهت انتخاب نام فرزند قبل از درخواست صدور شناسنامه به سایت سازمان ثبت احوال کشور به آدرس ذیل مراجعه نمائیدhttp://www.sabteahval.ir/tab-65.aspx

برای فرزندانی که در هلند متولد شده اند و ازدواج والدینشان در شناسنامه ایرانی به ثبت رسیده، با حضور پدر، مادر(در صورت وجود دلیل موجه عدم امکان حضور پدر)  یا وکیل رسمی آنان، شناسنامه صادر و ولادت در شناسنامه والدین ثبت میشود. نیازی به حضور فرزند نمیباشد!

________________________________________________________

متقاضیان بین 15 تا 18 سال

در صورتی که ازدواج والدین رسما به ثبت نرسیده، ثبت ولادت با حضور پدر و مادر و ارائه اقرارنامه رابطه زوجیت و نسب انجام و شناسنامه صادر میگردد. در مواردی پدر به تنهایی، با حضور در سفارت و ارائه اقرارنامه رابطه نسب، میتواند تقاضای ثبت ولادت بنماید. اصلح است ابتدا نسبت به ثبت ازدواج اقدام و سپس برای فرزند درخواست شناسنامه شود .

مدارک لازم:

1-** ثبت نام در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک مندرج، به بخش کنسولی درزمان مراجعه **

توجه:دریافت فایل راهنمای امور سجلی(صدور شناشنامه، ازدواج، طلاق و فوت ) سامانه میخک

۲- اقرارنامه تکمیل شده مبنی بر رابطه زوجیت و نسب توسط پدر و مادر(در صورت عدم ثبت ازدواج) ، اقرار نامه درزمان مراجعه و در سفارت تنظیم و امضاء خواهد شد.
توجه: در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و مادر متفقاٌ در اسناد مربوطه و یا بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد.
۳- اصل شناسنامه های والدین (در صورتیکه به هر دلیلی مادر نتواند در سفارت حاضر شود، ثبت ولادت فقط در شناسنامه پدر درج میگردد)
۴- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از  شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) به همراه اصل گواهی ولادت هلندی صادره( اصل گواهی هلندی پس از رویت ، عودت خواهد شد)

توجه: 

نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسیده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
*- چنانچه درخواست کننده بالای ۱۵ سال باشد، دو برگ کارت آثار انگشتان، ملصق به عکس درخواست کننده که در بخش کنسولی انجام می شود.
* - تصویر پاسپورت و یا کارت اقامت  هلند

- پرداخت هزینه مطابق تعرفه ارائه خدمات کنسولی.

توجه!
مدارک ناقص جهت رفع نقص عیناً عودت داده میشود.

_____________________________________________________

متقاضیان بالای 18 سال

متولدین هلند که به سن هجده سالگی رسیده اند میتوانند درخواست صدور شناسنامه برای خود بنمایند. برای این منظور باید مدارک زیر را ارسال و با تعیین وقت قبلی ( به دلیل مشکل فنی در تعیین نوبت اینترنتی، خواهشمند است متقاضیان محترم درخواست خود را به ایمیل sejelat1@iranianembassy.nl ارسال تا در اسرع وقت نسبت به تعیین وقت اقدام گردد) به همراه والدین خود در محل سفارت حاضر و اقرار نامه ویژه را در حضور مسئولین بخش کنسولی امضاء کنند.

مدارک لازم:

1 -** ثبـت نام در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک به بخش کنسولی درزمان مراجعه **

توجه:دریافت فایل راهنمای امور سجلی(صدور شناشنامه، ازدواج، طلاق و فوت ) سامانه میخک

۲-تنظیم اقرار نامه رسمی توسط پدر و مادر (در صورتی که مادر دارای شناسنامه ایرانی و در قید حیات باشد) و متقاضی فاقد شناسنامه (این اقرارنامه باید در محل سفارت امضاء شود) 

توجه: در صورت عدم ثبت ازدواج ، توصیه می شود نخست نسبت به ثبت ازدواج اقدام گردد و در صورتی که به هر علتی  امکان ثبت ازدواج وجود نداشته باشد صدور شناسنامه با درخواست ، امضاء پدر و بصورت یکطرفه با درخواست پدر و ذکر تنها نام مادر در شناسنامه و اسناد امکان پذیر می باشد. لازم به یادآوری است در اینصورت تنظیم اقرانامه نیز با امضاء پدر و متقاضی تنظیم خواهد شد.
۳- اصل گواهی ولادت بین المللی فرزند از شهرداری محل (Internationale Geboorteakte) و نیز اصل گواهی ولادت هلندی متقاضی (اصل گواهی ولادت هلندی پس از رویت عودت می گردد)

توجه:

 نام و نام خانوادگی  پدر و مادر مطابق با مندرجات شناسنامه ایرانی در گواهی ولادت صادره درج شده باشد و به مهر و امضاء رسیده باشد. در صورت مغایرت با شناسنامه والدین نسبت به تصحیح گواهی ولادت مطابق مشخصات شناسنامه ای والدین  قبل از ارائه مدارک اقدام گردد؛ در غیر اینصورت امکان صدور شناسنامه به هیچ عنوان میسر نخواهد بود.
۴- اصل شناسنامه های جدید پدر و مادر به همراه دو قطعه عکس جدید پدر و مادر جهت الصاق به اقرانامه تنظیمی.
۵- دو برگ کارت آثار انگشتان، ملصق به عکس درخواست کننده. این برگ و عکس ملصق در آن باید توسط پلیس هلند مهر و امضاء و شده باشد. (کارت انگشت نگاری پس از تماس با بخش کنسولی، از طریق پستی برای درخواست کننده ارسال میشود تا نزد پلیس هلند انگشت نگاری و تأیید نماید)
۶- شش قطعه عکس جدید ۴×۳ تمام رخ، غیرفوری، غیربرقی، بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد
۷ - تصویر کارت اقامت و یا گذرنامه هلندی متقاضی
- پرداخت هزینه مطابق تعرفه ارائه خدمات کنسولی.

_________________________________________________

خانم خارجی با همسر ایرانی

** ثبت نام در سامانه میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) به آدرس http://mikhak.mfa.ir  و دریافت و چاپ کد رهگیری و ارائه آن به همراه سایر مدارک به بخش کنسولی درزمان مراجعه **

صدور شناسنامه جهت بانوان خارجی‌ که با مردان ایرانی‌ ازدواج می‌‌نمایند منوط به ثبت ازدواج آنها در نمایندگی‌ بوده و سپس شناسنامه ایرانی‌ جهت آنها صادر خواهد شد. بنابر این پس از مراجعه به بخش ازدواج و ثبت درخواست ازدواج و دریافت کد رهگیری در سامانه میخک، مجددا در این سامانه ،بخش صدور شناسنامه وارد شده (با کد ملی آقا-یعنی آقا درخواست کننده شناسنامه برای همسر می باشد) و درخواست شناسنامه برای بانوان بند 6 ماده 976 را انتخاب و پس از ثبت درخواست و دریافت کد رهگیری و همراه با کد رهگیری درخواست ثبت ازدواج  پس از تعیین نوبت به سفارت مراجعه می گردد.