امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۸/۲۸- ۲۰:۱۸ - مشاهده: ۲۱۱
تعداد بازدید:211 سه شنبه 28 آبان 1398 - 20:18
سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به هلند

برگزاری سومین دور مذاکرات سیاسی ایران و هلند در لاهه

دکتر عراقچی در مذاکرات با همتای هلندی خود، در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه و چندجانبه و منطقه‌ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه گفتگو و رایزنی کرد.

دکتر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در سومین نشست رایزنی‌های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و هلند به لاهه سفر کرده است روز دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ با استف بلوک وزیر امور خارجه هلند ملاقات و در خصوص موضوعات بین‌المللی به ویژه آخرین تحولات برجام و نیز راههای گسترش مناسبات میان دو کشور مذاکره و تبادل نظر کرد. دکتر عراقچی در این دیدار سیاست جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود را تشریح کرده و تأکید نمود این اقدام در چارچوب حقوق ایران در برجام صورت می‌گیرد و تا زمان تامین منافع ایران ادامه خواهد یافت. وزیر امور خارجه هلند در این دیدار با تأکید مجدد بر ضرورت حفظ برجام اظهار داشت هلند از ابتکار فرانسه برای پیدا کردن راه حل خروج از بحران جاری حمایت می‌کند.

عراقچی همچنین در مذاکرات چند ساعته با همتای هلندی خود، در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه و چندجانبه و منطقه‌ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه گفتگو و رایزنی کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مذاکرات ضمن انتقاد از بی عملی اروپا در خصوص اجرای تعهدات خود در برجام و تبیین گامهای چهارگانه ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تأکید کرد که اگر اروپا خواستار حفظ برجام است باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد. وی همچنین خاطر نشان ساخت که حق ایران برای توقف تمام یا بخشی از تعهداتش در برجام به رسمیت شناخته شده است و آنچه که ایران تا به کنون انجام داده است، نقض برجام به شمار نمی‌رود.

سید عباس عراقچی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود و ابتکار صلح هرمز با همین هدف طراحی شده است. عراقچی تأکید کرد هیچ نیازی به ائتلافهائی که تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می‌شود نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد، انتظار می‌رود دولت هلند شرایط فعالیت بین شرکتهای هلندی و ایرانی را تسهیل نموده و اطمینان‌های لازم را برای بنگاه‌های اقتصادی کشورش فراهم نماید.

طرف هلندی نیز در این دیدار بر نقش ایران در تامین صلح و ثبات منطقه‌ای تأکید کرد و تصریح نمود که هلند به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

عراقچی همچنین با حضور در مؤسسه روابط بین‌الملل هلند (کلیخندال) طی سخنانی در جمع مدیران و کارشناسان این مؤسسه در خصوص برجام و راهکار اروپا برای حفظ آن سخنرانی نمود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما