امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۰۸- ۱۳:۰۰
یکشنبه 8 تیر 1399 - 13:00
OPCW

پیام مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به‌مناسبت سالروز بمباران شیمیایی سردشت

مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سالروز بمباران سردشت از تمامی‌کشورها خواست به تعهدشان نسبت به ایجاد جهان عاری از سلاح‌های شیمیایی پایبند باشند.

«فرناندو آریاس» مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه هلند امروز (شنبه) به مناسبت سالگرد حمله شیمیایی رژیم صدام به سردشت پیامی صادر کرد.

لینک ویدئویی

در این پیام ویدئویی آمده است: مایه افتخار اینجانب است که امروز مراسم رسمی یادبود و ادای احترام به قربانیان حمله شیمیایی سردشت را مورد خطاب قرار می‌دهم. از طرف سازمان منع سلاح‌های  شیمیایی، عمیق‌ترین همدردی‌ها را به مردم سردشت اعلام کرده و به آنها اطمینان می‌دهم که همواره از حمایت ما برخوردار خواهند بود.

وی گفت: در چنین روزی در سال ۱۹۸۷، مردان، زنان و کودکان سردشت در سایه حمله شیمیایی متحمل ترور، درد و رنج شدند. بسیاری از آنها به آسمان پر کشیدند و بازماندگان برای همیشه درد و بیم جراحات و فقدان عزیزانشان را به همراه خواهند داشت. 

آریاس خاطرنشان کرد: امروز بر این امر تأکید می‌کنیم که وضعیت وحشتناک آن روز هرگز نباید فراموش شود. با گرامیداشت و یادبود قربانیان، ما نیز تعهد خود در این زمینه را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهیم. 

مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی افزود: خشم جهانی از میراث حمله سردشت، انگیزه‌ای را فراهم آورد تا تحریم سلاح‌های شیمیایی به صورت کامل، دائم و ماندگار توسعه یابد. در سال ۱۹۹۷ تحریم مذکور در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تحقق یافت. کنوانسیون، ۱۹۳ کشور عضو را متعهد می‌سازد تا تضمین کنند هرگز شهروندانشان متحمل درد و رنجی که امروز ما عزادار آن هستیم، نخواهند شد. 

وی در این پیام از تمامی‌کشورها درخواست کرد تا تعهد خود نسبت به هدف عالیه کنوانسیون مبنی بر ایجاد جهانی کاملا عاری از سلاح‌های شیمیایی را تجدید کنند و افزود: در این خصوص شهروندان سردشت، تمامی قربانیان و نسل‌های آتی به گردن ما حق دارند.

هفتم تیر سال ۱۳۶۶ رژیم بعث عراق اقدام به بمباران شیمیایی چهار نقطه سردشت کرد که بر اثر آن ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی این شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز امروز طی سخنانی در کنگره ملی نفس‌های سوخته، بمباران شیمیایی سردشت را نقطه اوج وحشیگری رژیم صدام خواند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما