امروز جمعه  ۲۰ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۹/۰۵- ۱۸:۱۸ - مشاهده: ۲۱۰
تعداد بازدید:210 سه شنبه 5 آذر 1398 - 18:18
در مقر OPCW در لاهه

سخنرانی معاون بین‌الملل وزارت امورخارجه در نشست کنفرانس اعضاء کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی

تاکید بر مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا

دکتر غلامحسین دهقانی معاون حقوقی- بین‌المللی وزارت امورخارجه کشورمان، امروز دوشنبه 4 آذر ماه، در بیست و چهارمین نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی، در سخنرانی خود ضمن یادآوری سی و دومین سالگرد حملات شیمیائی رژبم صدام برعلیه غیر نظامیان کشورمان در سردشت و بیست و دومین سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسیون بین‌المللی سلاح‌های شیمیائی، کمک‌های بین‌المللی به قربانیان حملات شیمیائی را ناچیز دانست و در این زمینه تحریم‌های یک جانبه آمریکا که در مسیر تهیه دارو و دیگر نیازهای ضروری پزشکی قربانیان سلاحهای شیمیائی ایجاد مشکل کرده است را غیر انسانی و شرم آور خواند. وی از جامعه بین‌المللی درخواست کرد تا با این تحریم‌‌‌ها که تروریسم اقتصادی بشمار آمده و نقض آشکار کنوانسیون بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیائی است، مقابله نمایند. دکتر دهقانی همچنین خواهان تلاش‌های هرچه بیشتر کشورهای عضو سازمان برای کمک به مصدومین شیمیائی از محل صندوق کمک‌های داوطلبانه به قربانیان شیمیائی شد. وی بر ضرورت مقابله اعضاء با اقدامات آمریکا در جلوگیری از انتقال مواد و تجهیزات شیمیائی از جمله مواد اولیه دارویی به کشورهای عضو به عنوان جنایت علیه بشریت، تاکید نمود.

علاوه بر آن دکتر دهقانی ضمن یاد آوری این امر که وضعیت آمریکا به عنوان تن‌‌ها کشور دارنده سلاح‌های شیمیائی در جهان، تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی بشمار می‌رود، خواهان انهدام هرچه سریع تر این سلاح‌‌‌ها و نظارت هرچه بیشتر سازمان منع سلاح‌های شیمیائی بر روند امحاء سلاح‌های شیمیائی آمریکا قبل از ضرب العجل تعیین شده گردید.

دکتر دهقانی همچنین ضمن تاکید بر جهانشمولی کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیائی و اهمیت این امر، امتناع لجوجانه رژیم صهیونیستی در الحاق به کنوانسیون مذکور را مانع اصلی تحقق جهانشمولی کنوانسیون مذکور عنوان نمود و ضمن یادآوری این امر که رژیم صهیونیستی دارای ذخایر فراوان سلاح‌های کشتار جمعی می‌باشد،خواهان انجام تمامی اقدامات لازم از سوی کشورهای عضو برای وادار نمودن این رژیم جهت پیوستن به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیائی شد.

دهقانی ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیائی برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان آخرین کشور قربانی کاربرد وسیع این گونه سلاح‌‌‌ها در قرن بیستم، بر ضرورت رعایت اصل اجماع در تصمیم گیریهای سازمان تاکید نمود و از رویه جدید دول غربی مبنی بر سیاسی کردن موضوعات مربوط به سازمان تخصصی منع سلاح‌های شیمیائی و سوء استفاده از سازمان، انتقاد کرد و آن را برای آینده سازمان و اجرای موءثر کنوانسیون بسیار مخرب توصیف نمود.

بیست و چهارمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی امروز دوشنبه مورخ 4 آذرماه در محل اجلاسهای بین‌المللی لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا روز جمعه 8 آذر ماه به کار خود ادامه خواهد داد. قابل ذکر است، سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه قربانیان شیمیائی کشورمان در حاشیه نشست سالجاری کنفرانس اعضا، نمایشگاهی را ترتیب داده‌اند تا اعضاء کنفرانس را با آخرین تحولات مربوط به قربانیان سلاح‌های شیمیائی آشنا سازند.

کنفرانس اعضاء کنوانسیون سلاح‌های شیمیائی، مهمترین نهاد سیاست گزار سازمان منع سلاح‌های شیمیائی است که در نشست‌های سالیانه آن، 193 کشور عضو آخرین تحولات و سیاست گزاریهای بین‌المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاحهای شیمیائی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما